天翼学校获奖名单/Competition List

2006 DFW Area Chinese Speech Competition Winners:

The First Prize: Chelsea Li (Kindergarten), Jason Luo (First Grade), Kaityn Liu (First Grade)

The Second Prize: Carlyn Yang (First Grade)

The Third Prize: Claire Sun (Kindergarten)

2011 First North Texas Chinese Speech Competition Winners:

The Third Prize: Jiandong Zhu, Yingyuan Cao (Fifth Grade)

2012 Second North Texas Chinese Speech Competition Winners:

The Second Prize: Tianqi Wang (Second Grade),

The Fourth Prize: Boyang Xu (Fourth Grade)

2013 Third North Texas Chinese Speech Competition Winners:

The First Prize: Iris Lee (PreK), Nathan Zhou (First Grade)

The Second Prize: Vivian Pang (PreK), Alexandra (PreK), Carissa Ye (First Grade)

The Third Prize: Keping Yi Brydon (Fourth Grade), Kaylani Zhang (PreK)

2014 Fourth North Texas Chinese Speech Competition Winners:

The First Prize: Iris Lee (Kindergarten)

The Second Prize: Vivian Huang (Kindergarten), Kaylani Zhang (Kindergarten), Eddie Zhou (First Grade)

The Third Prize: Carria (Second Grade), Iris Zhang (Kindergarten)

2015 Fifth North Texas Chinese Speech Competition Winners:

The First Prize: Ansel Jones (First Grade), Ethan Jeon (PreK, Non-Chinese Group),    Leah Yang (PreK)

The Second Prize: Ted Zhou (PreK), Shelbie Livingston (PreK, Non-Chinese Group),  Brandon Wang (Seventh Grade)

The Third Prize: Baldwin Brown (PreK, Non-Chinese Group)

2016 Sixth North Texas Chinese Speech Competition Winners:

The First Prize: Nina Lin (PreK), Eugene Wang (Kindergarten), Leah Yang (Kindergarten),  Vivian Ho (Third Grade), Cannon Austin (Kindergarten, Non-Chinese Group)

The Second Prize: Housen Chen (PreK), Ted Zhou (Kindergarten), Nathan Zhou (Fourth Grade), Shelbie Livingston (Kindergarten, Non-Chinese Group), Kathryn Herbig (Second & Third Grade, Non-Chinese Group)

The Third Prize:  Jefferson Chiu (Kindergarten), Tracy Wang (Sixth Grade), Aly Zorka (PreK, Non-Chinese Group), Meera Chugh (Kindergarten, Non-Chinese Group), Nathan Tan (First Grade, Non-Chinese Group)

2017 Seventh North Texas Chinese Speech Competition Winners:

The First Prize: Kristen Chen (PreK), Emily Chen (PreK), Daniel Deng (Fourth Grade),  Kevin Meng (Seven & Eight Grade)

The Second Prize: Sally Mao (PreK), Justin He   (PreK), Aly Zorka (PreK, Non-Chinese Group), Shelbie Livingston (First, Non-Chinese Group)

The Third Prize:  Housen Chen (PreK), Ethan Huang (PreK)

2018 Third Discovery Montessori Academy Chinese Speech Competition Winners:

The First Prize: Steven He (PreK), Kate Huang (PreK),  Deyang Liu (PreK),  Neel Chugh (Kindergarten), Kristen Chen (Kindergarten), Emily Chen (First Grade), Cannon Austin (First Grade)

The Second Prize: Eshel Adler (PreK), Belle Chen (PreK), Frank Zhou (PreK), Joyce Deng (PreK), Kai Sheng (Kindergarten), Jason Pi (Kindergarten), Sally Mao (Kindergarten), Andrew Huang (First Grade), Ethan Huang (First Grade), Athena Yu (Second Grade)

The Third Prize:  Annie He (PreK), Felicity Fan (PreK), Ariella Vo (PreK), Daniel Li (PreK), Haoyang Qin (PreK), Kathryn Zhu (PreK), Sebastian Lee (Kindergarten), Timothy Glass (First Grade), Aly Zorka (First Grade), Meera Chugn (First Grade)

2018 Eighth North Texas Chinese Speech Competition Winners:

The First Prize: Kristen Chen (Kindergarten), Emily Chen (First Grade), Jason Pi (Kindergarten)

The Second Prize: Frank Zhou (PreK)

The Third Prize:  Neel Chugh (Kindergarten), Chloe Li (PreK),Adrain Wu(PreK),Andrew Huang (First Grade)